Kalıp İmalatı

Kalıp İmalatı

Kalıplama, sıvı veya dövülebilir bir ham maddenin sabit bir çerçeve kullanılarak şekillendirilmesini içeren bir üretim sürecidir; kalıp veya matris olarak bilinir. Kalıp genellikle sıvı plastik, metal, seramik veya cam malzemenin döküldüğü, genellikle metalden yapılan içi boş bir oyuk haznedir. Çoğu durumda, kalıp, son nesnenin ilk deseninden veya şablonundan türetilir; ana hedefi, nihai ürünün birden çok tek tip kopyasını yeniden üretmektir. Sıvı kalıp içinde soğuduğunda ve sertleştikçe, son konfigürasyon elde edilir. Çıkarılması, bir ayırma ajanı veya ejeksiyon pimleri kullanılarak kolaylaştırılır.


Kalıp üretim sürecinin bir sonucu olarak üretilen hem sıradan hem de karmaşık nesnelerle çevriliyiz. Bin yıl boyunca kalıplama meydana geldi. Kullanımının kanıtı, taşların mızrak uçları üretmek için kalıp olarak kullanıldığı Tunç Çağı'na kadar uzanmaktadır.


Modern kalıplama süreçleri arasında plastik enjeksiyon kalıplama, Sıvı Silikon Kauçuk (LSR) kalıplama, üst kalıplama ve uçlu kalıplama bulunur. Özelleştirilmiş prototipler ve son kullanım parçaları, plastik enjeksiyon kalıplama işlemi ile üretilir. Standart süreç, kalıplar içinde gömülü ısıtma veya soğutma hatlarının kullanımını ortadan kaldırır, böylece kalıplama teknisyenleri olarak da bilinen kalıpçılar, doldurma basıncını, estetiği ve genel parça kalitesini dikkatlice izleyebilir.


Sıvı Silikon Kauçuk (LSR) kalıplama , ısıyla sertleşen bir polimer olarak kabul edilen oldukça esnek bir malzemedir, yani kalıplanmış hali kalıcıdır ve bir termoplastik gibi yeniden eritilemez. Belirli bir LSR kalıplama aleti, CNC işleme ile tasarlanmıştır, böylece son kullanım LSR parçası için farklı yüzey kalitesi seçenekleri sağlar.


Üst kalıplama , tek bir parçanın birden fazla malzeme içermesine izin verir. Bir substrat parçasının toplam çalışması kalıplandıktan sonra, üst kalıp takımları pres üzerinde ayarlanır. Daha sonra kalıba elle yerleştirilir ve termoplastik veya sıvı silikon kauçuk malzeme ile kaplanır. Ek parça kalıplama, üst kalıplamaya benzer, ancak en yaygın olarak, son parçayı oluşturmak için plastik ile üzerine kalıplanan önceden oluşturulmuş bir metal alt tabaka parçası kullanır.